Katechézy Dobrého pastiera medzi nami:
Átrium v Orechovom dvore
Dnes Vám predstavíme átrium, ktoré sa nachádza v Nitre na Orechovom dvore. Rozprávali sme sa so saleziánkou sestrou Annou Chrkavou, FMA, ktorá v átriu pôsobí štyri roky a vedie päť skupiniek.
Čo bolo hlavným dôvodom vzniku Vášho átria a čo Vám najviac pomohlo, prípadne čo bolo najväčšou prekážkou ?
Naše átrium vzniklo z iniciatívy občianskeho združenia Átrium Dobrého pastiera. Telefonovala mi Katka Brezová, že píšu projekt a majú možnosť finančne pokryť vytvorenie Átria v rómskom prostredí. Keďže som u nej absolvovala kurz a Katechézy sa mi páčili, predložila som návrh komunite. Sestry súhlasili, a tak sme sa pustili do realizácie. Občianske združenie zo získaného grantu 2500 eur pre vybavenie átria sa postaralo o kúpu nábytku, materiálu a pomôcok, ja som komunikovala s mestom a žiadala o priestor. K dispozícii bola jedna stará unimobunka 6×2,20m, ktorá nebola využitá. Mesto súhlasilo a dalo nám unimobunku do bezplatného nájmu. Pred rozbehnutím Katechéz sme spolu so sestrou Erikou Páterkovou FMA absolvovali 1. časť certifikovaného kurzu. Tak to všetko začalo. Po dvoch rokoch sa uvoľnila v osade trieda prvého ročníka, tak sme sa do nej presťahovali. Máme pekný priestor.
Ako pretvárajú Katechézy Dobrého pastiera deti, ktoré ich navštevujú?
Deti sú pokojnejšie, cítia sa milované, sami sa dopytujú a chcú prísť do Átria. Učia sa návykom a zručnostiam, ktoré doma nemajú možnosť získať. A zasieva sa do nich niečo pekné, dobré…, ktoré sa miestami ukáže aj navonok a poteší. Žijeme v segregovanej osade, takže za tie 4 roky nejaký výrazný vplyv nevidím, že by sa hneď nejako viditeľne zmenili. Jednoducho sú to deti tohto prostredia, kde je veľa patologických javov /drogy, nezamestnanosť, zanedbaná starostlivosť o deti, záškoláctvo, násilie a agresivita, kriminalita, nefunkčné rodiny, šváby a ploštice…/ a Katechézy ich nemenia čarovným prútikom. Občas sa pýtam, či je toto to pravé pre toto prostredie. Je to len maličká kvapka v mori. Víťazí zatiaľ vo mne viera v silu maličkého horčičného zrnka. A nádej, že Boh pôsobí a má čas. On je tu hlavný, nie moje výsledky.
Ako prežívate adventné obdobie vo Vašom átriu?
Advent má svoje čaro. Prežívame ho pri pribúdajúcom svetle sviec, s proroctvami, v očakávaní, v modlitbe, v tichej radosti… Katechézu o narodení Ježiša (aj liturgiu svetla na Veľkú noc) mávam pre všetky deti v škôlke, aj pre tie, ktoré do Átria nechodia.
Ako deti reagujú na adventné a vianočné katechézy a akým spôsobom sa prejavujú v ich práci (kresba – je v nej vidieť prepojenie aj s ostatnými témami KDP, modlitba…)?
Páčia sa im. Počúvajú s veľkými očami. Kresba je náš kameň úrazu, malé deti sa nevedia prejaviť kresbou, tie dievčatá z 2. úrovne trochu viac. Skôr sa prejavia v modlitbe, tichu, radosti a v túžbe milovať Ho. Oni vyznávajú lásku Bohu, nie vieru.
Vaša práca v Átriu je špecifická tým, že pracujete s rómskymi deťmi. V čom je práca s týmito deťmi odlišná?
Všetci sme odlišní, špecifickí, jedineční a musíme hľadať cestu porozumenia medzi sebou. Tak beriem aj život medzi Rómami: je to pre mňa kontakt s človekom, od srdca k srdcu. Takto nejako to mám v sebe a nerozlišujem Róm/Neróm… Stojí predo mnou človek so svojou históriou, bohatstvom, potrebami a dobrom, ktoré každý v sebe nosí.
Ako vnímajú pôsobenie Átria vo Vašej farnosti/rehole ostatní veriaci? Spolupracujete nejakým spôsobom?
Sme v osade, mimo mesta a mimo farnosti, do ktorej patrí naša komunita. Veriaci vedia o ňom len z počutia. Tí, ktorí navštívia osadu, sú pozvaní aj do nášho priestoru.
Venujem sa deťom z miestnej materskej školy v malých skupinkách – 2 až 3 deti. Je to skôr terapia, osobné venovanie sa dieťaťu, ako typické Átrium s väčším počtom detí, no toto je to, čo deti tu v osade najviac potrebujú. Tento rok sa pomaly púšťam aj do 2. úrovne. Mám za sebou prvú časť kurzu pre 6-9 ročné deti. Každý piatok mám stretnutie so 4 dievčatami tretieho a štvrtého ročníka ZŠ.
Ako pozerajú na to druhí? Rodičia podporujú chodenie detí do Átria. Sú radi, že sa im venujem a že ich vediem k Bohu. Sociálni a komunitní pracovníci schvaľujú, že sa pre deti niečo robí a že sa im venujem.
Spomínate si na nejaký zážitok z átria, ktorý sa dotkol Vášho srdca?
Na prvom stretnutí detí, ktoré už minulý rok chodili do Átria, sa pýtam: „Deti, ideme vstúpiť do Átria. Čo vlastne to Átrium je?“ „Ticho. Ježiš ma ľúbi“ povedal po chvíľke zamyslenia štvorročný chlapec. „No dobre, ale načo to ticho?“ A on na to: „Však Ježiš ma ľúbi!“ (v zmysle: čo na tom nerozumieš, veď je to tak jasné!).
Alebo pri prezentácii Dobrého pastiera či krstu sa mi neraz stalo, že deti sú tak plné lásky, že sa mi hodia okolo krku a skončí to dlhým spoločným objatím. Tak sa im páči, že patria Ježišovi a On sa o nich stará.
V akých oblastiach vnímate, že Vás pôsobenie vo Vašom átriu obohatilo? Majú Katechézy Dobrého pastiera presah do Vášho každodenného života?
Vnímam, ako zaoberanie sa katechézami, vyrábanie pomôcok, príprava prezentácií necháva hlbokú stopu vo mne samej. Premýšľam nad pravdami viery, všetko sa to vo mne akosi utrieďuje, zosúľaďuje, vedie ma k podstate. Jednoducho v hĺbke žijem s tým všetkým každý deň. Som katechizovaná spolu s deťmi… alebo lepšie: prvá katechizovaná, až potom sú deti.
Ktorá katechéza je Vášmu srdcu najbližšia a prečo?
Asi každá má čo do seba, v každej ma uspokojuje niečo pekné, duchaplné. Mám rada Znak kríža, Prípravu kalicha, Svetlo a všetky proroctvá, Dobrého pastiera, Eucharistickú prítomnosť Dobrého pastiera a Krst, rozsiahlosť dejín Božieho kráľovstva… asi všetko som si obľúbila.
Ktorá je vaša obľúbená KDP kniha a prečo? Poprípade myšlienka?
Náboženský potenciál dieťaťa vo veku 6-12 rokov. Táto kniha mi dala takú syntézu a ucelenosť v katechézach. Akosi ľahšie sa mi čítala ako Náboženský potenciál vo veku 3-6 rokov, keď som bola na začiatku cesty v Katechézach. A tá rozsiahlosť dejín Božieho kráľovstva…. Ja taká malilinká, nepatrná súčasť toho nekonečna… Uvedomujem si svoju pozíciu malosti v tom veľkom, čo nás presahuje. Nad všetkým je Boh, ktorý ma volá k zmluve, k spolupráci. Teraz sa teším na knihu Dejiny Božieho kráľovstva.
V rámci odbornej prípravy sprevádzajúcich v átriu organizuje občianske združenie Átrium Dobrého pastiera formačné stretnutia, ktoré sa konajú online formou pár krát za školský rok. V akých oblastiach vnímate prínos týchto stretnutí do vašej práce v átriu?
Pomáhali mi vyjasniť si kresťanské posolstvo Katechéz a mieriť na podstatu. Ďalej poznať potreby detí, riešiť prípadné otázky a hľadania. Oživovali vo mne montessori pedagogiku a prístup k deťom. A v neposlednom rade umožnili výmenu skúseností a podporu zo strany členov KDP komunity. Keďže nás spája rovnaké úsilie, boli mi pomocou, inšpiráciou a povzbudením.
Aké sú plány a sny v rámci ďalšieho fungovania átria vo Vašom meste?
Momentálne som v bode prípravy pre zdieľané Átrium 1. a 2. úrovne. No a teším sa na Božiu Prozreteľnosť ako využije pripravenosť prostredia aj moju… akú cestu okolnosti ukážu.
Čo by ste priali dielu KDP na Slovensku?
Aby prispelo k obnoveniu pravej, osobnej viery ľudí na Slovensku, aby sa tu šírilo Božie kráľovstvo.
Miesto: | Nitra, Orechov dvor |
Rok vzniku: | 2020 |
Vedúci a asistenti: | Sr. Anna Chrkavá FMA |
Počet detí: | 14 |
Počet skupiniek: | 5 |
Vekové rozhranie detí: | 3-10 |
Počet stretnutí za týždeň: | 5 |